VINNARE BASSET-SM I VILTSPÅR 2021

  1.  Moneylezz Ronnie Coleman, BH, äg Pål Rudnert, Syd
  2. Fiskåfjällets Astrid, BfdB, äg Tommy Samuelsson, Nordöstra
  3. Nimrods Havtorn, BfdB, äg Ronnie Markusson, Nordöstra
  4. Sjögareds Merlin, BfdB, äg Lena Carlsson, Väst
  5. Högmossens Embla, BfdB, äg Gert-Ove Germundsson, Öst
  6. Whistlewood’s Aqua Santa, BfdB, äg Mattias Dahlman, Syd
    (vinnare 2019)
  7. Bassador Paddy, BH, äg Anna Smångs, Mellan
  8. Mylord’s Lilla Prinsessa På Ärten, BfdB, äg Kristoffer Palmberg, Syd
  9. Swede Sun’s Noel, BH, äg Marika Willhed, Väst
  10. Nimrods Clara Frijs, äg Per Nilsson, Öst
  11. Skogsmannens Coyan, BfdB, äg Peter Karlsson, Mellan

Basset-SM i drevprov 2020

12 november 2020 hade SBaK Basset-SM i drevprov. Arrangören var detta år Lokalavdelning Öst och drevprovsfullmäktige var Kalle Lieszkovszki.

Pristagarna är:

1:a Ebouriffe Allan Rust 1+1 Rå 35 EP
Ägare: Morgan Eriksson
2:a Mörka Skogs Axel Isaksson 1+1 Rå 35 EP
Ägare: Lars Woxneryd
3:a Whistlewoods Merlot 1+1 Rå 29 EP
Ägare: Mats Holm
4:a Pain-Riches Smilla 1 Rå 30 EP
Ägare:Lena Månsson
5:a Mörka Skogs Isak Göransson 2 Rå 31 EP

Ägare: Sven-Inge Eriksson

VINNARE BASSET-SM I DREV 2019

Mörka Skogs Sally Caspersson    PBGV    Cecilia von Braun    Syd

Petit drevspår SM 2019

1. Mörka Skogs Sally Caspersson, äg Cecilia von Braun
2. Around Zmile for Awhile, äg Cunilla & Christer Blomkvist
3. Ismans Dizel, äg Anna Henningsson
4. Ebouriffe Allan Rust, äg Morgan Eriksson
5. Mörka Skogs Kyrre Caspersson, äg Tarjei Bråtveit
6. Kärråsens Puskas, äg Per-Arne Pikner

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Ebouriffe Allan Rust

 

VINNARE BASSET-SM I VILTSPÅR 2019

Whistlewood’s Aqua Santa    BFdB    Mattias Dahlman    Syd

Resultat viltspårs-SM Älvkarleby 2019-08-18

  1. Whistlewood’s Aqua Santa, BFdB, äg Mattias Dahlman, Syd
  2. Högmossens Frank, BFdB, äg Håkan Andersson, N-Ö
  3. Bassador Paddy, BH, äg Anna Smångs, Mellan
  4. Nimrod’s Valborg, BFdB, äg Bernt Söderman, N-Ö
  5. Smebäckens Xtrafina Gulleborg, PBGV, äg Robert Berndtsson, Vä
  6. Fiskafjällets Albin, BFdB, äg Lena Carlsson, Vä
  7. Nimrod’s Clara Frijs, BFdB, äg Per Nilsson, Öst
  8. Nimrod’s Ariel, BFdB, äg Per Nilsson, Öst
  9. Mylord’s Väniga Viktor Vitkål, BFdB, äg Fredrik Sundberg, Syd
  10. Cockerstengel’s Joyride, BH, äg Anna Smångs, Mellan
  11. Swede Sun’s Gilda, BH, äg Anso Pettersson, N-Ö

De första 8 ekipagen erhöll samtliga 1:a pris, 9:e ekipaget erhöll ett 2:a pris, medan de två sista ekipagen nollades.

 

 

BASSET-SM DREV 2019

1:a. Mörka Skogs Sally Caspersson, SBaK Syd
2:a. Kärråsens Qrille, SBaK Mellan
3:a. Kärråsens Puska, SBaK Öst

GRATTIS Cecilia von Braun - framröstad till årets Jakthundsuppfödare på Jaktgalan!

Vinnare Basset SM – Drev  2007- 2018

2018
Mörka Skogs Kyrre Caspersson PBGV   Tariei Bråtveit

2017
Smedbäckens Valdemar           PBGV      Jan-Erik Jönsson

2016
Mörka Skogs Sally Caspersson PBGV    Cecilia von Braun

2015
Rainstone Habile                       PBGV      Lars Friberg

2014
Smedbäckens Valdemar           PBGV      Jan-Erik Jönsson

2013
Rainstone Habile                       PBGV      Lars Friberg

2012
Around Jar of Jam                    PBGV      Annika Löfgren/Markku Viitanen

2011
Around Jar Of Jam                    PBGV      Annika Löfgren

2010
Silkesdalens Ricco-Bison        PBGV      Torben Karlsson

2009
Kärråsens Izac                           PBGV      Per-Ola Hedlund

2008
Kärråsens Izac                           PBGV      Per-Ola Hedlund

2007
Kärråsens Kezo                         PBGV      Anders Björklund

Vinnare Basset SM – Viltspår 2007- 2018

2018
Nimrods Valborg                      BFDB      Bernt Söderman    

2017
Nimrods Valborg                      BFDB      Bernt Söderman

2016
Nimrods Clara Frijs                  BFDB      Per Nilsson

2015
Vijaga Mirabean                        BAN         Karl-Edvin Martinsson

2014
Vallebos Bästa                          PBGV      Henrik Johnsson

2013
Banubas Castor                         BAN         Ove Fogelström

2012
Åhlskogens Amigo                   PBGV      Bengt Lager

2011
Åhlskogens Amigo                   PBGV      Bengt Lager

2010
Smedkullens Filip                     PBGV      Bengt Lager

2009
Gold-Queens I’m Uniqe and Mighty  PBGV   Annika Sjöstedt Johannesson

2008
Idolens Tilde                              PBGV      Jack Junel, Carina Veen Huis

2007
Ebbazz Mendez                         BH            Laila Dahlman

Vinnare Basset SM – Drev  2006 – 1996
2006
Kärråsens Kezo
PBGVäg. Anders Björklund
2005
Spakebols Dålly   
PBGVäg. Tommy Buchholz
2004
Spakebols Dålly
PBGVäg. Tommy Buchholz
2003
Karstorparens Jampe  
BAN  äg. Niklas Larsson
2002 
Mälarens Pinoccio 
PBGVäg. Eva Cederblad
2001
Bock-Öns Lufsen 
PBGV äg. Tom Nilsson
2000 
Dianagårdens Frida
PBGV äg. Cecilia von Braun
1999             
Zimba   
BANäg. Ture Davidsson
1998 
Ishackans Emil 
PBGV äg. Roger Ekberg
1997
Napoleon  
BAN äg. Nils Svensson
1996
Napoleon 
BAN  äg. Nils Svensson
Vinnare Basset SM – Viltspår 2006 – 1999
2006
Ebbazz Mendez 
BHäg. Laila Dahlman
2005
Ebbazz Mendez 
BHäg. Laila Dahlman
2004
Swede Sun´s Roxette   
BH  äg. Mariella Gustafsson
2003             
Dianagårdens Saffi 
PBGVäg. Roland Nilsson
2002   
Chouan Zanyn
PBGV äg. Yngve Gustavsso
2001             
Russindalens Etoile   
BAN  äg. Susanne Karlsson
2000
Barsajas Defi 
BAN äg. Per-Erik Pettersson
1999 
Tängelsås Oyce  
PBGV  äg. Erland Johansson